Ořez a kácení stromů v Hrušovanech n. Jevišovkou

zpět na články

21.9.2012

Fotky z nedávno prováděné práce v parku za úřadem v Hrušovanech n. Jevišovkou. Jerlín, který jsme káceli, měl rozsáhlou dutinu a pokročilé stadium hniloby. Silná boční větev zasahovala nad zastávku, větve se musely spouštět. Z důvodu stability jsme přímý kmen upnuli na další dva stromy. Tak se snížil nápor na oslabenou část kmene při spouštění silných a těžkých větví.


Postupné kácení jerlínu v HrušovanechVelká dutina v kmeniVýstup do koruny

Ukotvení kmene na okolní stromyVršek je dole, vše je OK

Postupné kácení jerlínu v HrušovanechPostupné kácení jerlínu v Hrušovanech

Postupné kácení, prostor je zabezpečenPostupné kácení jerlínu v HrušovanechPostupné kácení jerlínu v Hrušovanech

Postupné kácení jerlínu v HrušovanechPostupné kácení jerlínu v Hrušovanech

Postupné kácení jerlínu v HrušovanechPostupné kácení jerlínu v Hrušovanech

Postupné kácení jerlínu v HrušovanechPostupné kácení jerlínu v Hrušovanech

Rozřezaný kmen a dutinaHniloba v kmeni


Další fotky dokumentují ořez jasanu s mnoha suchými větvemi. Část koruny zasahuje nad parkoviště. Další ořezy suchých větví proběhly na jírovci, javoru a dubu.


Jasan u parkoviště před ořezemPráce při výstupu do korunySuché větve nad parkovištěm

Odpočinek v koruněStav po ořezuOřez jírovce

Ořez dubuOřez dubu

Jiří Zapadlo

Zde budou vystaveny vybrané zaslané otázky a naše odpovědi

Dobrý den, byli byste tak laskavi a poskytli mi radu či Váš odborný názor. Může líska obecná svými kořeny rostoucí v těsné blízkosti budovy tuto poškodit? Sousedíme s letitou poctivě postavenou stodolou. V těsné blízkosti – cca 0.5m roste řadu desetiletí líska, kterou pravidelně omlazujeme a prořezáváme. Nyní nás soused napadá že si myslí, že dochází k poškození základů. Na stavbě však není nic patrno. Jaký je Váš názor prosím?

Tak, jak se zmlazuje líska nad zemí, bude obnovovat kořeny i pod zemí. Tzn. že kořeny ve svazku odumírají a tvoří se od pařezu nové. U některých druhů keřů jsem byl svědkem pouze toho, že dělaly statické problémy u zídek a plotů s nízkými základy. Kořeny je podrůstají a s nabývající tloušťkou vyvrací. Zvláště u druhů, které se šíří agresivně kořenovými výmladky. U zdi domu s hlubšími základy dělají statické problémy zpravidla pouze stromy. Podle mého názoru: pokud líska, která roste vedle stoleté stodoly už desetiletí, se zatím nic nedělo, nebude se dít nic i nadále. Pokud budete držet keř na uzdě i nadále prořezáváním, nemělo by se nic dít.

Můžu k vzrostlému,starému modřínu nasypat asi do výše 1 m hlínu? Neublížím mu tím? Děkuji za odpověd'.

Dobrý den, rozhodně tento zásah nedoporučuji. Aktivní kořenový systém se nachází u většiny stromů ne níže než desítky centimetrů pod povrchem. Zde funguje určitý vzdušný režim, kde je pro kořeny dostatek kyslíku. Navýšení terénu o desítky centimetrů (u jílovitých půd i jednotek!) znamená v zóně aktivního prokořenění významné snížení kyslíku a dojde k odumření kořenů. Silně se omezí výživa stromu, stejně tak i stabilita. Pravděpodobně dojde brzy k odumření stromu.
Zdraví Jiří Zapadlo