Kácení pomocí jeřábu v Příměticích

zpět na články

5.12.2013

Fotky z prosincového kácení pěti topolů u rybníků v Příměticích. Topoly již byly velké a hrozilo vylamování přetížených větví jednak na přilehlou zahradu. Pod topoly je pěšina, kudy chodí zejm. pejskaři, popř. rybáři. Jeden z topolů měl proschlé celé partie koruny. Šlo tedy o kácení ve velmi stísněných podmínkách. Z jedné strany plot a soukromá zahrada, z druhé strany rybník. Nebylo povolené kácet stromy do rybníku. První den jsme připravovali místo. Postupně s pomocí spouštění jsme odkáceli dva topoly. Větve jsme ukládali na přístupné místo pro následné štěpkování.

Druhý den jsme připravili lana na jeden ze stromů a čekali na jeřáb. Přitom jsme stihli pokácet třetí strom na okraj rákosiny, kde již nebylo mokro a dalo se odtud odtahat větve suchou nohou. Po příjezdu jeřábu jsme se dali do díla. Pepa vlastně zvládl celou práci na stromě sám (uvázání, odřezání kusu). První strom šel ve dvou kusech (oddenková část vážila 4,2 tuny!), druhý ve třech kusech. Jako problematické se ukázalo uložení kusů na místo, kde se měly rozmanipulovat. Ani tam totiž nebylo dost místa. Měli jsme ale štěstí na šikovného jeřábníka, takže se to celé zvládlo za tři hodiny. A to i s přenesením těžkých kmenů, které jsme pokáceli před tím.

Třetí den jsme větve naštěpkovali. Fotky jsou pouze z druhého dne (ostatní dny jsme zapomněli foťák).


Kácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábu

Kácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábu

Kácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábu

Kácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábu

Kácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábuKácení pomocí jeřábu

Kácení pomocí jeřábu

Jiří Zapadlo

Komentáře

Přidat komentář

Zde budou vystaveny vybrané zaslané otázky a naše odpovědi

Dobrý den, byli byste tak laskavi a poskytli mi radu či Váš odborný názor. Může líska obecná svými kořeny rostoucí v těsné blízkosti budovy tuto poškodit? Sousedíme s letitou poctivě postavenou stodolou. V těsné blízkosti – cca 0.5m roste řadu desetiletí líska, kterou pravidelně omlazujeme a prořezáváme. Nyní nás soused napadá že si myslí, že dochází k poškození základů. Na stavbě však není nic patrno. Jaký je Váš názor prosím?

Tak, jak se zmlazuje líska nad zemí, bude obnovovat kořeny i pod zemí. Tzn. že kořeny ve svazku odumírají a tvoří se od pařezu nové. U některých druhů keřů jsem byl svědkem pouze toho, že dělaly statické problémy u zídek a plotů s nízkými základy. Kořeny je podrůstají a s nabývající tloušťkou vyvrací. Zvláště u druhů, které se šíří agresivně kořenovými výmladky. U zdi domu s hlubšími základy dělají statické problémy zpravidla pouze stromy. Podle mého názoru: pokud líska, která roste vedle stoleté stodoly už desetiletí, se zatím nic nedělo, nebude se dít nic i nadále. Pokud budete držet keř na uzdě i nadále prořezáváním, nemělo by se nic dít.

Můžu k vzrostlému,starému modřínu nasypat asi do výše 1 m hlínu? Neublížím mu tím? Děkuji za odpověd'.

Dobrý den, rozhodně tento zásah nedoporučuji. Aktivní kořenový systém se nachází u většiny stromů ne níže než desítky centimetrů pod povrchem. Zde funguje určitý vzdušný režim, kde je pro kořeny dostatek kyslíku. Navýšení terénu o desítky centimetrů (u jílovitých půd i jednotek!) znamená v zóně aktivního prokořenění významné snížení kyslíku a dojde k odumření kořenů. Silně se omezí výživa stromu, stejně tak i stabilita. Pravděpodobně dojde brzy k odumření stromu.
Zdraví Jiří Zapadlo