K realizaci ořezů využíváme stromolezeckou techniku. Zásahy v koruně stromu provádíme především z bezpečnostních, zdravotních nebo pěstebních důvodů, kdy může hrozit nebezpečí pádu narušených větví např. na rušnou ulici, střechu apod. Při posuzování koruny stromu je potřeba věnovat velkou pozornost suchým, prosychajícím nebo nalomeným větvím. Suché větve ztrácí rychle svoji pevnost a snadněji se lámou. V případě, že takové větve nijak neohrožují svoje okolí, je naší snahou zachování právě takových míst na stromě, tak, abychom podpořili hmyz, ptáky a další živočichy, pro které jsou stromy přirozeným prostředím.
U senescentních stromů, zvláště pokud jsou oslabené (hniloba, nespecifické prosychání…), se často provádí obvodová redukce koruny, aby se stromu staticky „odlehčilo“. To prakticky znamená, že se koruna sníží – dojde k odstranění menších větví, které zatěžují hlavní, kosterní, větvení. Při tomto zásahu se zároveň, pokud je to jen trošku možné, snažíme vyhýbat řezu právě kosterních a silných větví stromu. Vzniklé rány jsou totiž vstupní branou pro houbové patogeny (hrozí statické narušení sousedních větví stromu nebo změna statických poměrů v koruně, na které strom vzhledem ke svému stáří už nemůže pružně reagovat).
Ostatní důvody k odstranění větví můžou být estetické – úprava tvaru koruny stromu, či ryze praktické – větve zasahují tam, kam nechceme.
Postup práce při ořezu je obdobný jako u postupného kácení. Pouze se využívají šetrnější prostředky, tak, abychom minimalizovali riziko poškození stromu. Vše je nutné naplánovat, zhodnotit rizika a zajistit pracoviště proti vstupu osob. Poté do koruny stromu nainstalujeme pracovní lana na nichž se stromolezci v korunách pohybují. Hmotu, kterou není možné bezpečně shodit přímo na zem, spouštíme kontrolovaně za pomoci lan do vyhrazeného prostoru.
Provádíme také řez ovocných stromů. O tom více zde.
Více o prořezech stromu se dozvíte v článcích. Definice jednotlivých způsobů řezů jsou v oborovém standardu zde.