Zde se nabízí převážně tři možnosti: pokácet strom pomocí plošiny, jeřábu nebo prací přímo v koruně stromu. Práce z plošiny a jeřábu je sice rychlejší, ale není pro zákazníka finančně výhodnější, ba často není vůbec možná (chybí přístupová cesta, nedostatek prostoru, popř. se nelze dostat k potřebnému místu uvnitř koruny). Nejčastěji tedy přistupujeme k postupnému kácení stromu stromolezeckou technikou.
Vzhledem ke specifickým hrozbám postup práce naplánujeme a zhodnotíme rizika: práce u chodníku/ silnice nebo elektrického vedení. V úvahu musíme brát i blízkost nemovitostí, celkovou statiku stromu nebo části jeho koruny. Poté vymezíme pracovní zónu, kam je možné shazovat dřevní hmotu a zajistíme místo před vstupem osob. Teprve poté přichází na řadu vlastní práce.
Obvyklý postup je takový, že se vytipuje bezpečný bod v koruně stromu, na než se ukotví pracovní lano. Na něm se pak stromolezec během práce pohybuje. Nejprve jsou odstraněny větve, které by při postupném kácení kmene překážely. Ty, které není možné odřezat a nechat volně spadnout, spouštíme a usměrňujeme jejich pohyb pomocí lan. Poté po částech odřezáváme kmen a podle potřeby jej buď spouštíme, nebo necháme volně spadnout na zem.
Pozor! Ne vždy můžete pokácet strom na vlastním pozemku jen tak. O případech, kdy je třeba získat povolení ke kácení, čtěte článek Povolení ke kácení a novelizovaná vyhláška 222/2014 Sb.. Předlohu žádosti ke kácení naleznete zde. Podání žádosti s vámi rádi zkonzultujeme.